Menu
ontbijt

Skolebrod – Noorse custardbroodjes

Skolebrod - Noorse custardbroodjes

Ben je wel eens in Noorwegen geweest? Dan heb je ze misschien wel eens gegeten: Skolebrod of Skolleboller. Zoete broodjes gevuld met custard. Je kunt ze vinden bij de bakker en ze zijn erg lekker als zoet ontbijtje of snack tussendoor. Op de Paastafel zouden ze ook helemaal niet misstaan trouwens. 

Custardbroodjes met kardemom

Deze custardbroodjes lijken erg op de Deense ‘spandauer’ maar die zijn gemaakt met een croissantdeeg, terwijl het Skolebrod wordt gemaakt met een gistdeeg. De toevoeging van kardemom aan het deeg maakt deze custardbroodjes heel bijzonder en een echte aanrader voor kardemom-liefhebbers (zoals ikzelf ;-))

Skolleboller

Ook al spreek je geen Noors, je kunt uit Skolebrod of Skolleboller misschien wel afleiden dat het woord ‘school’ in de naam van deze custardbroodjes zit. Deze zoete broodjes worden namelijk vaak meegegeven aan kinderen als snack tijdens de schooluren.

Skolebrod bij het Paasontbijt

Maar wees gerust, ook voor volwassenen zijn deze broodjes onweerstaanbaar lekker! Serveer ze tijdens een zondags ontbijt of als onderdeel van de Paastafel bijvoorbeeld. Het is wel even een klusje om ze te maken omdat het deeg tussendoor moet rijzen, maar het is erg leuk om te doen en bovendien wordt je beloond met iets heel lekkers. Doen dus!

Skolebrod – Noorse custardbroodjes

4 from 4 stemmen
Gang: Ontbijt, TussendoortjeKeuken: NoorsNiveau: Uitdagend
Voor

8

broodjes
Voorbereiden

20

minutes
Oventijd

20

minutes
Calorieën

377

kcal
Rijzen

1

hour 

30

minutes

Een bijzonder ontbijtrecept: Noorse custardbroodjes (Skolebrod)

Kook-modus

(houdt het scherm aan tijdens het koken)

Ingrediënten

  • Voor de broodjes
  • 175 ml 175 melk

  • 40 gr 40 boter

  • 0,5 0,5 zakje gist

  • 55 gr 55 kristalsuiker

  • 300 gr 300 bloem

  • 1 tl 1 kardemom

  • 1 1 ei

  • Voor de custard
  • 300 ml 300 melk

  • 3 3 eierdooiers

  • 80 gr 80 kristalsuiker

  • 2 el 2 maizena

  • 1 1 vanillestokje

  • Voor de frosting
  • 100 gr 100 poedersuiker

  • 4 tl 4 water

  • kokosrasp

Bereiding van de zoete Noorse broodjes

  • Begin met het maken van de custard. Klop hiervoor de eierdooiers los in een kom met de suiker en maizena.
  • Halveer het vanillestokje in de lengte en schraap het merg eruit. Doe deze samen met de melk in een pannetje en voeg het vanillestokje ook toe. Verwarm de melk, verwijder het vanillestokje en voeg daarna de warme melk al kloppend met een garde toe aan het eimengsel. Doe daarna alles weer terug in het pannetje en verwarm het mengsel onder voortdurend kloppen met een garde een paar minuten, tot er een vla ontstaat.
  • Giet de custard in een kom en dek hem af. Bewaar in de koelkast tot gebruik.
  • Ga nu verder met het deeg voor de custardbroodjes. Meng hiervoor de bloem met de suiker en de kardemom. Roer ook de gist erdoor.
  • Smelt de boter en voeg deze toe aan het bloem-mengsel. Verwarm de melk tot deze lauw-warm is en voeg beetje bij beetje de melk toe aan het deeg. Kneed het geheel tot een soepel deeg en laat het in een licht met olie ingevette kom een uur rijzen onder een schone theedoek. Dit gaat het beste op een tochtvrije, warme plek in huis.
  • Kneed het deeg nog een keer goed door en verdeel het in 6-8 porties. Vorm er mooie bolletjes van en leg deze op een met bakpapier beklede bakplaat. Dek het skolebrod af met een schone theedoek en laat de broodjes nog een half uur rijzen.
  • Verwarm de oven voor op 200 graden. Maak de bolletjes iets platter met je hand en maak een holletje in elk broodje door met je vingers of een vijzel een holletje in het deeg te duwen. Vul elk holletje met custard.
  • Bestrijk de randen van de broodjes met losgeklopt ei en bak de skoleboller in 20 minuten gaar. Laat de broodjes volledig afkoelen op een rooster.
  • Als de broodjes helemaal zijn afgekoeld maak je een frosting door de poedersuiker los te roeren met water, tot je de gewenste dikte bereikt. Maak de frosting niet te dun, dan loopt het van de broodjes af. Als de frosting heel langzaam van je lepel afloopt is hij perfect. Bestrijk het skolebrod met de frosting en bestrooi ze meteen met kokosrasp.

Opmerkingen

  • Je kunt het skolebrod maximaal 2 dagen bewaren in een goed afgesloten doos.
Recept skolebrod

Heb je dit recept gemaakt? Dan zou het ik heel fijn vinden als je het recept wilt beoordelen door op de sterretjes te klikken. En deel gerust een foto van jouw creatie met me op Instagram of Facebook. Vind ik supertof!

Tip: klik op het roze hartje onderaan de pagina en maak een gratis account aan. Daarmee kun je jouw favoriete recepten van deze site opslaan en altijd makkelijk terugvinden.

2 Reacties

  • Atie
    11 november 2019 at 10:57

    Wat een mooie nieuwe opmaak van je recepten Sandra!
    Het ziet er duidelijker en overzichtelijker uit.
    De broodjes zien er ook lekker uit!

    Reply
    • Sandra
      11 november 2019 at 10:58

      Dankjewel mam!

      Reply

Laat een reactie achter