Moussaka is een Griekse ovenschotel met gehakt en aubergine. Normaal maak je moussaka met een bechamelsaus, maar voor een lichtere variant kun je ook moussaka met ricotta maken.

Aubergine
Aubergine, ik moet bekennen dat ik nooit zo dol was op deze groente. Inmiddels begin ik hem echter écht lekker te vinden en maak de lekkerste aubergine recepten met deze groente! Deze keer besloot ik er moussaka mee te maken. Een Griekse ovenschotel, net als bijvoorbeeld pastitio.
Lichtere moussaka met ricotta
Normaal gesproken maak je een bechamelsaus bij moussaka. Dat is een dikke, rijke saus van boter, bloem en melk. Heerlijk, maar ook heel machtig. Maar, je kunt de bechamel ook vervangen door een laagje ricotta met geraspte kaas. Een stuk lichter en ook heel erg lekker (al is dit daarmee dus absoluut geen klassiek moussaka recept meer). Wil je dat wel? In het recept geef ik je ook tips om wél een klassiek moussaka recept te maken.
Moussaka bewaren en voorbereiden
Tip: of je 'm nu met bechamel of met ricotta maakt: je kunt de moussaka helemaal voorbereiden, dit vind ik zelf echt superfijn! 's Avonds nog even de keuken in, de ovenschotel opbouwen, goed af laten koelen en dan kan hij de koelkast in. Hoef je hem de volgende dag alleen nog maar even in de oven te schuiven.
Heb je een portie over van deze Griekse ovenschotel? Die kun je nog prima een dagje bewaren of invriezen voor later gebruik.
Recept

Moussaka met ricotta, gehakt en aardappels.
Handig om te hebben
Ingrediënten
- 500 gr aardappelschijfjes (voorgekookt)
- 2 tenen knoflook
- 1 ui
- 300 gr rundergehakt
- 400 gr tomatenblokjes
- 1 aubergine (groot)
- 1 tl kaneel
- 1 tl komijn
- 2 tl oregano (plus extra)
- 1 blaadje laurier
Ricottatopping (voor lichte moussaka)
- 250 gr ricotta
- 75 gr geraspte kaas
Bechameltopping (voor klassieke moussaka)
- 40 gr boter
- 40 gr bloem
- 400 ml melk
- 1 ei
- 50 gr geraspte kaas
Zo maak je het
- Verwarm de oven voor op 180 graden en verwarm een grillpan voor.
- Snijd de aubergine in dunne plakken van ca een halve centimeter dik. Grill de plakken aubergine in een droge grillpan tot ze aan beide kanten mooie grillstrepen hebben. Bestrooi tijdens het grillen met wat oregano, peper en zout.
- Snijd de knoflook en de ui fijn. Fruit de knoflook en de ui aan in wat olijfolie. Voeg de gehakt toe en bak dit rul.
- Voeg de tomatenblokjes kaneel, komijn, laurier en oregano toe en laat alles 20 minuten zachtjes pruttelen.
- Wil je moussaka met ricotta maken? Meng de ricotta met de geraspte Parmezaanse kaas en breng op smaak met flink wat peper.
- Wil je traditionele moussaka maken met bechamel? Smelt dan de boter in een pannetje en roer de bloem erdoor. Bak dit een minuut mee en giet vervolgens beetje bij beetje de melk erbij. Blijf voortdurend roeren en voeg steeds wat melk toe als de saus is ingedikt. Haal de saus van het vuur en laat enkele minuten afkoelen, klop er een ei en de geraspte kaas door en breng de saus op smaak met flink peper en wat zout.
- Vet een ovenschaal in met olijfolie en doe de helft van de plakken aubergine in de schaal. Verdeel de aardappelschijfjes erover en vervolgens het gehaktmengsel. Dek af met de rest van de plakken aubergine. Verdeel het ricottamengsel of de bechamelsaus over de ovenschotel. Bestrooi met oregano.
- Bak de moussaka 45 minuten in de oven. Serveer eventueel met een salade.






Eef
Hij ziet er heerlijk uit zeg! Ik ben wel dol op aubergine maar heb nog niet zelf moussaka gemaakt ;) Wel gegeten en ik vind het heerlijk. Moet ik het toch ook eens zelf gaan proberen.